Hakkında    Küçükçekmece Belediyesi tarafından Küçükçekmece’ nin verilerini serbest bırakmanın ilk adımı olarak oluşturulmuştur. Kurumumuz, şeffaf ve hesap verilebilirliğe bağlı olarak vatandaşları ile paylaşabileceği verilere Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) hükümlerine ve hukuka uygun şekilde erişilebilmesi için bu verileri ücretsiz olarak kullanıma sunmuştur.


    İster sorgulayan bir vatandaş, ister akademik bir çalışmanın bir parçası, ister bir yazılım geliştiricisi olun, Küçükçekmece Belediyesi Açık Veri Portalı aracılığı ile yayınlanan verilere kolayca erişişilmesi çok değerli bir kaynaktır. Portal, sizinle Küçükçekmece arasında bir köprü görevi görür. Bilgi talep etmek için resmi bir süreçten geçmek yerine, veri keşiflerinizi anında gözden geçirebilir, karşılaştırabilir, görselleştirebilir, analiz edebilir ve paylaşabilirsiniz.


    Küçükçekmece Açık Veri Portalı, üretilen kamusal verilerin zenginliğini kamusal kullanım için hazır hale getirir. Küçükçekmece Belediyesi’nin erişilebilirliğini, şeffaflığını ve hesap verebilirliğini artırma girişiminin bir parçası olarak, bu arayüz Küçükçekmece Belediyesi birimleri ve iştirak şirketi tarafından üretilen, makine tarafından okunabilen veri kümelerinin bir havuzuna KVKK hükümlerine ve hukuka uygun şekilde erişim sunmasıdır. Veriler kategori veya organizasyon bazlı sunulmaktadır. Herkes; bu veri setlerini, araştırma ve analizler yaparak veya uygulamalar oluşturarak şehir yönetimine katılmak ve onları geliştirmek için kullanabilir, böylece kamu ve diğer kuruluşlar tarafından sunulan hizmetleri ve kurumların onlara hizmet etme şeklini daha iyi anlayabilir.


    Açık Veri Portalı Küçükçekmece’nin yönetişimi, kamu hizmetlerini ve yaşam kalitesini iyileştirmek isteyenler için değerli bir kaynak olduğunu umuyoruz. Sizlere verileri anlamlı bir şekilde sunmak için çabalıyoruz ve sitedeki mevcut verileri görselleştirmenizi, verileri kullanarak, Küçükçekmece halkına katma değer sunacak uygulamalar geliştirmenizi arzu ediyoruz. İlçenizin nasıl performans gösterdiğiyle ilgileniyor, politika geliştiriciler ve hizmet sağlayıcılarla etkili bir şekilde işbirliği yapmak istiyorsanız, Küçükçekmece’ yi daha erişilebilir, şeffaf ve işbirlikçi bir topluluk haline getirmeye yardımcı olmak için sizi sürekli büyüyen veri kümelerini keşfetmeye davet ediyoruz.